Hoppa till sidans innehåll

Div II Häst 2015


RRKK har ett starkt Div II-lag 2015!

 

1:a omgången i Södertälje den 14 mars:
Anna Fagrell - Tango
Filippa Johansson - Amie's Lucky Sparrow (junior) 
Linnea Modenius-Södergren - Chalk n' Talk (YR) 
Emma Lindström - Cactuz
Reserv: Catarina Leandersson - Curelett 

 

2:a omgången på Lovisedal den 9 maj:
Anders Franzen - Casper 
Amanda Klareus - Razzmina (junior) 
Gina Franzen - Carismo
Jasmina Grandin - Brokers Nico (junior) 

 

FINAL i Edsbro den 23 maj:
Anna Fagrell - Tango
Catarina Leandersson - Curelett
Sofie Eriksson - Utopia 
Jasmina Grandin - Brokers Nico (junior) 

/Catarina

 

Lagledaren är Catta Leandersson på tel 070-118 56 87 eller e-post This is a mailto link.

Ridsportallsvenskan Div II anordnas av Stockholms Läns Ridsportförbund och rids som en regional tävling under våren. Lag består av tre eller fyra ekipage som rider 110 cm (omg 3 - 115 cm) bed A:1a.  I lag med fyra ekipage skall en ryttare vara junior. De tre främsta resultaten räknas.

 

Omgångarna under våren 2015 arrangeras av:

Omg. 1: 14/3 Södertälje Ridklubb (Alla rider 110 cm)

Omg. 2: 9/5 Roslagens Rid- och Körklubb (Alla rider 110 cm)

Omg. 3:  23/5 Edsbro Ryttarförening (Alla rider 115 cm) 


MVH Camilla B (Grenledare Hoppning Häst)
__________________________________________________________________


2014

Omgång 3 rids utan RRKK's lag på Edsbro den 18 maj.

Vi har tyvärr inte fått ihop några ryttare som kan rida i vårt lag, så vi kommer inte att kunna ställa upp i omgång 3 av Div II.

//Camilla B

 

Omgång 2 reds i Södertälje den 6 april.

De som red i laget var:

Catarina Leandersson / Kolumbine
Angelica Björnbom / Utopia
Filippa Johansson / Ozone
Amanda Utterbäck / Ziggy Stardust

Laget kom på en 7:e plats med sammanlagt 12 fel.

Tack alla för mycket fina insatser!

3:e omgången rids på Edsbro den 18/5 - alla rider då 1,15.

Stort Lycka till!

//Camilla B

 

 

1:a omgången reds på Södertörn.

I laget red: 

Catarina Leandersson - Curelett
Angelica Björnbom - Utopia
Filippa Johansson - Ozone
Hanna Susi - Flosti

 

Våra tävlande ekipage hade lite otur på Södertörn i första omgången och
slutade på 10:e plats.

Vi tar nya tag och ser fram emot revansch i Södertälje den 6/4.
Tack för att ni var på plats och kämpade för klubben!

Camilla B

 

 

Div 2 omgångar:

Omgång 1: 8/3 Södertörn (Alla rider 1,10)
Omgång 2: 6/4 Södertälje (Alla rider 1,10)
Omgång 3: 18/5 Edsbro (Alla rider 1,15)

1 ryttare måste vara junior

 

 


Häst Div II 2013

Går i 110 cm.

Datum: 10.3 i Södertälje, 14.4 i Rimbo, final: saknas

Lagledare: Lotta Ljungman This is a mailto link

Lagassistent: Carina Grandin This is a mailto link

 

 

 


2012  

Lagledare: Lotta Ljungman


Omg ett gick den 1 april i Södertälje, 110 cm. Med i laget var Katta Leandersson på Beanca, ute, Rosanna Zimdahl på Mucklagh Geronimo, 12 fel, Sofie Eriksson på Utopia, 0 fel och Pernilla Almqvist på Kitty, 0 fel.

Så vi slutade på 12 fel och en 6:e plats.

 

Omgång 2 går den i 27 maj på Edsbro ridklubb. Anmäl om du vill vara med till lagledare Lotta Ljungman.

Uppdaterad: 21 AUG 2017 06:00 Skribent: Camilla Bentersten
Epost: This is a mailto link
Grenledare Häst
Vill du bli grenledare?
Kontakta styrelsen
Grenledare Ponny  

Träningar

Hoppning
Ragna Erlandsson
Lisa Liljeberg
Ann Liwing 
Mer information

Working Equitation
Fredrik Graucob
Mer information


 
 

Postadress:
Roslagens Rid och KK - Ridsport
Torvalla Byväg 3
76191 Norrtälje

Kontakt:
Tel: 0725170333
E-post: This is a mailto link

Se all info